Rychlení cibulovin

Rychlení je jakési oklamání přírody. Vytvoříme uměle dříve v roce lepší teplotní podmínky pro růst a kvetení. To jde poměrně lehce, potíž bývá s náhradou světla. U našich venkovních cibulnatých květin je však třeba navíc rostlinu oklamat i tím, že se předtím napodobuje zima. Pro kvetení je to nutné. Rozhodně tedy nelze cibule skladovat v teple v sáčku do března a pak vysadit; je-li tedy ještě co. Nabízet v obchodě na jaře suché tulipány je krajně neseriózní.

Čím je blíž k jaru, tím se vše rychlí, pochopitelně, lépe. Zahrádkáři nemají k dispozici prostory s přesně regulovanou teplotou, a tak se musí spokojit s pozdějšími termíny kvetení, tedy většinou v únoru až dubnu.

Nejlépe se pro rychlení hodí první jarní drobné cibuloviny, k nimž počítáme sněženky, bledule, ladoňky, ladoničky i modřence a hliznaté krokusy. U těchto rostlin jde pouze o mírné přirychlení. Kupodivu, i když jsou náročné na pěstování, rychlit jdou dobře hyacinty. Po nich bych zařadil tulipány ze skupin Jednoduché rané, Triumph. Vysoké Darwin hybridy jsou vhodné pro řez. Botanické tulipány se otevírají jen na slunci. Z dalších běžných cibulovin je nejvíce potíží s narcisy – lze doporučit žlutou odrůdu ´Carlton´.

Pro velmi raná rychlení jsou propracovány postupy časné sklizně s následně přísně dodržovanými teplotami označované jako preparace. U pozdního rychlení ovšem docela vystačíme se zdravými v obvyklé době sklizenými cibulemi. Vybereme si ovšem cibule větší velikosti, aby měly dostatek zásobních látek. U tulipánů a narcisů je vhodná velikost taková, aby průměr cibule byl alespoň 3 cm. Tvar přitom musí být víceméně kulatý, nikoliv plochá šupinka. Hyacinty by měly mít průměr 5 cm.

Vhodná doba Pro zahájení příprav k rychlení je září. Nejlépe do umělohmotných kulatých kontejnerů vysazujeme cibulky mělce tak, aby jim vyčnívaly špičky. Půda musí být lehká, tedy s větším přídavkem písku, rašeliny, případně perlitu. Tulipány vypadají lépe ve skupinkách. Tři cibule umístíme do kulatého kontejneru o průměru 10 cm, Pro 3 narcisy volíme průměr trochu větší, asi 12 cm. Hyacinty se často rychlí jednotlivě v nádobě o průměru 9 cm. Někdy dokonce i ve sklenici tak, aby kořínky sahaly do vody. Drobné jarní cibuloviny sázíme také alespoň po pěti, kontejner stačí o průměru 8 cm. Můžeme si ovšem osázet i celý truhlík několika druhy. Nádoby zapustíme do půdy a přikryjeme tak, aby se nepřehřívaly. Nejlepší je nevytápěný skleník, fóliovník nebo pařeniště. Venku je někdy těžké je v pravý čas pod sněhem najít a uvolnit.

Cibule během podzimu dobře zakoření. V prosinci můžeme již nanést do tepla drobní cibuloviny, v lednu hyacinty a modřence, v únoru tulipány a začátkem března narcisy. Nejprve nádoby očistíme, opatříme miskami a umístíme do teploty 10 až 12 °C, asi za dva týdny postupně zvyšujeme na 16 až 18 °C. Vyšší teploty, málo světla a suchý vzduch vedou k vytahování do výšky, pokřivení, květy jsou deformované nebo se poupata neotevřou a papírovatějí. Pouze u hyacintů se někdy nasazují zpočátku tmavé kornouty, pokud se požadují dlouhé květní stvoly nad listy. Doba od nanesení do místnosti po rozkvět je 3 až 6 týdnů. Již rozkvetlé nádoby můžeme umístit v časném jaru i venku a ukrývat je jen při mrazech.

Zvláště u hyacintů by byla škoda cibule po odkvětu vyhodit. Musíme ovšem je zvolna otužovat. Teprve koncem dubna je přenášíme ven a vysadíme poněkud hlouběji do volné půdy. Po zaschnutí cibulky sklidíme. Budou ovšem menší a dva roky po sobě je do rychlení nedáváme.

Zpět